Typy spoločností

Spoločnosť s ručením obmedzeným (SRO)

Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vkady spoločníkov. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur. Spoločnosť môže založiť jedna osoba a môže mať najviac 50 spoločníkov. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach. Je kapitálovou spoločnosťou, čo znamená, že jej majetok je oddelený od majetku spoločníkov. Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. 

Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%, pričom celková hodnota splatených vkladov však musí byť aspoň 2 500 eur. Avšak ak je spoločnosť založená len jedným zakladateľom, musí by byť pred podaním návrhu splatený celý vklad. Táto forma spoločnosti eliminuje riziko vyplývajúce z neobmedzeného ručenia. 

Akciová spoločnosť (AS)

Akciovou spoločnosťou je spoločnosť, ktorej základné imanie je rozvrhnuté na určitý počet akcií s určitou menovitou hodnotou. Akcie vedie Centrálny depozitár SR. Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Akcionár neručí za záväzky spoločnosti. Základné imanie spoločnosti je súčtom menovitých hodnôt všetkých akcií vydaných spoločnosťou. Minimálna výška základného imania je 25 000 eur, pokiaľ osobitné právne predpisy nevyžadujú vyššiu výšku (napr. banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi). Akcionári sa ako spoločníci nepodieľajú na vedení akciovej spoločnosti a zúčastňujú sa na riadení spoločnosti prostredníctvom valného zhromaždenia spoločnosti. Akcia ako prevoditeľný cenný papier im však umožňuje pomerne jednoducho previesť svoj podiel v spoločnosti na inú osobu a predstavuje tak nástroj investovania. Akciová spoločnosť môže byť súkromnou akciovou spoločnosťou alebo verejnou akciovou spoločnosťou. Za verejnú akciovú spoločnosť sa považuje spoločnosť, ktorej všetky akcie alebo časť akcií boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, ktorý sa nachádza alebo ktorý sa prevádzkuje v niektorom zo zmluvných štátov Dohody o Európskom hospodárskom priestore.

Komanditná spoločnosť (KS)

Komanditná spoločnosť je spoločnosť, v ktorej jeden alebo viac spoločníkov ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri (komanditisti) a jeden alebo viac spoločníkov celým svojím majetkom (komplementári). Komanditista je povinný vložiť do spoločnosti vklad vo výške určenej spoločenskou zmluvou, najmenej však vo výške 250 eur. Vklad je povinný splatiť v lehote určenej spoločenskou zmluvou, inak bez zbytočného odkladu po vzniku spoločnosti, prípadne po vzniku svojej účasti v spoločnosti. Na obchodné vedenie spoločnosti sú oprávnení iba komplementári, ktorí sú štatutárnym orgánom spoločnosti. V ostatných záležitostiach rozhodujú komplementári spoločne s komanditistami väčšinou hlasov, pokiaľ spoločenská zmluva neurčuje inak.

Verejná obchodná spoločnosť (VOS)

Verejnou obchodnou spoločnosťou je spoločnosť, v ktorej aspoň dve osoby podnikajú pod spoločným obchodným menom a ručia za záväzky spoločnosti spoločne a nerozdielne všetkým svojím majetkom. Nie je možné, aby verejnú obchodnú spoločnosť založila jediná osoba, a to ani v prípade, ak by sa jednalo o právnickú osobu. Vzhľadom na to, že spoločníci ručia za záväzky spoločnosti, podnikateľské riziko je rovnaké ako v prípade podnikania fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia. Zákon nepredpisuje minimálnu hodnotu základného imania spoločnosti.

Advokátska kancelária Dušan Šimún - advokát, s.r.o.,  simunadvokat@gmail.com, tel.: +421 911 669 354
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky